Кирило Куницький точно знає, що стабільність – це погано, тому що вона швидко і непомітно призведе будь організм до загибелі. А нелінивих людей, що роблять на своєму місці свою справу, чекає бурхливе економічне зростання через два-три, і саме для них наш співрозмовник розкриває свої «правила життя».

Ми проводили опитування серед наших читачів про те, що значить для них зона ризику. Майже всі говорили, що це напруга, «мутність», невпевненість. Що таке ризик для вас?

Для мене ризик – це норма життя.

А в чому це проявляється?

В тому, що одна з ключових особливостей людини, яка робить його щасливим, – це його інтелектуальний розвиток, розвиток його мозку. А мозок завжди розвивається тільки в невідомості. Зона, де все зрозуміло (вона ж зона комфорту) – це місце, де все вже добре відомо, всі нейронні зв’язки побудувати, і мозок починає закисати». Це як м’яз, яка перестає піддаватися фізичному навантаженні, починає атрофуватися і старіти. Найбільш успішні спортсмени –це ті, які завжди займаються. Досягаючи нового результату, вони підвищують собі планку і йдуть ще далі. Те ж саме для мозку потрібно робити. Але це не просто читання розумних книжок і ходіння на тренінги. Це – застосування своїх знань і навичок на практиці, в діях, в невідомості. Для мене ризик – це зона невідомості. Якщо навіть візьмемо класику інвестиційного менеджменту, чим визначається це поняття? Рівень ризику визначається відсутністю або наявністю інформації. Чим більше я знаю, тим менший ризик. Тим більша зона комфорту, тим менше я буду шукати нових шляхів для вирішення завдання. Відповідно, мозок «закисає», навички втрачаються. Найголовніше – постійно поміщати себе в зону невідомості, робити щось незвичне, щоб мозок будував нові нейронні зв’язки, розвивався, це робить весь людський організм більш пристосовується до життя. Це тримає в тонусі. Саме сьогодні це найбільш актуально.

Найчастіше людей лякає невідомість. І цей страх є стримуючим фактором для того, щоб зробити перший крок. Як позбутися від занепокоєння і все-таки почати рухатися вперед? Як побачити те, що буде за ризиком?

Може допомогти усвідомлення альтернативного шляху. Тобто можна зрушити з точки, а можна залишитися на місці. І залишатися на місці – це теж ризик. У нас завжди є вибір – або рухатися вперед, або стояти на місці. Людина може ризикувати або чимось (наприклад, проспати своє життя, залишившись на місці), або заради чогось (наприклад, заради своєї пристрасної мрії зробити крок в невідоме). Краще ризикувати, роблячи крок вперед, ніж не робити цей крок і все одно ризикувати. Потрібно завжди пам’ятати про те, що є альтернатива – або крокуєш і ризикуєш, але можеш перемогти, або пасеш задніх. Вибір за людиною. Завжди потрібно ризикувати, роблячи крок вперед. Ходьба – це постійний процес втрати рівноваги. Перебувати у стані відсутності рівноваги – це нормально.

Брати на себе ризик можна і потрібно, проте є винятки для трьох сфер: це проблеми з законом, погана компанія, необдумані і необгрунтовані кредити. Це три ключові зони, яких варто уникати. Це ті слабкі місця, які можуть надовго або назавжди затягнути людину в яму, вибити з колії. У всіх інших випадках ризики потрібні – вони загартовують.

Всі ми сьогодні живемо в стані певного ризику. З огляду на це, чим ви керуєтеся в бізнесі та особистому житті?

В основі завжди лежить пристрасть, сильна мрія. Людина повинна розуміти, до чого він йде, до чого прагне. Тому що у людей, які обрали досить романтичний стиль життя, живуть тільки сьогоднішнім днем або від зарплати до зарплати, в результаті розхитуються стрілки власного компаса і починають вести в нікуди. Відповідно, така людина ризикує всім, що у нього є, хоча сам він упевнений, що нічим не ризикує.

Головним мотиватором, який допомагає ризикувати, є велика мрія, мета, бажання кудись прийти. А це вкрай важлива характеристика. І це для багатьох власників бізнесу є головним у роботі з людьми. Якщо власник, керівник – фанат своєї справи, він буде займатися ним з бажанням, яскраво, активно, ризиковано, красиво, з пристрастю.

Коли ми говоримо про ризик, завжди варто пам’ятати ще про одному понятті. Це прихильність. Чим вище ризик, тим більше повинно бути прихильності.

І навпаки. Людина буде ризикувати тоді, коли йому є заради чого це робити. На Майдані люди йшли на великий ризик, йшли на смерть, відповідно рівень прихильності був теж дуже високим. Ідея була. У нашій країні після тих ризиків, які на себе брали люди, сталася велика загартування. Так, слабких трохи вибиває з сідла. Але це їх вибір. Тут немає генетики – слабкий/сильний. Це внутрішнє ставлення. Це вибір кожного. Це їх уроки.

Наскільки сумісні поняття стабільності/комфорту та розвитку/ризику? Можна ризикувати комфортно?

Насправді комфорт – це питання внутрішнього вибору. Одному може бути некомфортно в готелі п’ять зірок, тому що кондиціонер сильно дме, а іншого буде мегахорошо в наметі на вершині гори, яка продувається вітром. Це питання внутрішнього відносини. Відповідно, це стосується і ризику. Можна це робити з комфортом – більше того, це потрібно робити саме так.

І так багато зараз роблять. Це захоплююче.

А стабільність – це взагалі поняття погане. Тому що все, що живе, все, що розвивається, так чи інакше рухається. Зростання є ознакою життя. Тому як тільки настає стабільність – це ознака початку загибелі. Це відноситься як до життя людини, так і компанії. Буває, що у компанії кажуть: «О, ура! Все добре, ми стабільні». Ні, не все добре. Ви почали гинути. У цій ситуації треба або почати активно розвиватися, або визнати, що ми скоро розвалимося.

Тобто виходить, що у людей бажання стабільності є помилковим? Насправді не стабільності потрібно бажати? Тобто завжди повинен бути дискомфорт в життя?

Так, дискомфорт повинен бути. Але результат, який він створює на виході, завжди варто того. Банальний приклад холодного душу або прогулянки на велосипеді, коли спочатку не хочеш, тобі некомфортно, а потім відчуваєш приплив енергії, внутрішню задоволеність. Хоча саме в той момент могло бути дискомфортно. Чому? Тому що людині вкрай необхідна ця життєва синусоїда «виштовхувань» себе зі звичної зони життя. І фактично стабільність потрібна тільки для відпочинку між ризиками, між виходом за власні межі, виходом туди, де ще не бував, чого ще не робив.

Зараз багато говорять про те, що можливий дефолт в країні. І звичайно, це багатьох лякає. Так можна все життя прочекати кращих часів, а треба діяти. Як бути людям?

В три рази швидше треба молотити лапками! Зараз це як біг з навантаженням. Зараз ситуація передбачає, що потрібно бігти. Якщо раніше можна було йти, то зараз потрібно бігти, та ще й з рюкзаком, досить важким. Але це не означає, що не можна бігти. Тікати можна, і ще як. Україна – країна найширших можливостей. І у нас зараз є кошти, щоб локально стати другим Китаєм. Тому що Китай вже «розжирів», багато вигоди починають губитися.

А Україна практично в центрі Європи, з собівартістю праці, робочої сили, сировини в три рази меншими, ніж на західному ринку. Через 2-3 роки почнеться бурхливе економічне зростання, і це вже витає в повітрі. Зараз потрібно столбить кілочки, багато працювати. Я спілкуюся з сотнями власників бізнесу і не бачу тих, хто «підсів» або опустив руки. Всі працюють.

Я не бачу кризи. Я розумію, що ціни помінялися, але ринок зростає.

А як в сучасних умовах ви мотивуєте колег, близьких?

Точно так само, як і себе. Мрія + рух.

Я допомагаю співробітникам побачити свою мету і «виливаю» їх у зону дискомфорту. Коли людина рухається, він не помічає кризи навколо. У нього немає часу думати про погане. Йому не до цього. Це як спортсмен, який біжить до фінішу. Він не бачить кричущий стадіон, не чує музику навколо – він біжить до своєї мети. Саме такими нам зараз потрібно стати. Мріяти і бігти. Ті, хто «ниють», як зараз погано, просто нічим не зайняті і шукають собі виправдання.

Є правила, яких ви дотримуєтеся в житті?

Перше і найголовніше – зберігати фізичне здоров’я. Всім відомо, що в здоровому тілі – здоровий дух. Не треба абонементів дорогих. Вийшов у двір – там бруси або парк для пробіжки. Все просто. Тільки потрібно підняти себе з дивана.

Далі – керувати власним мисленням. Це формує наше життя. Думки – як насіння, теж проростають. Тому важливо стежити за своїми думками, щоб пророщувати тільки корисні. Тобто важливий фокус на своєму мисленні. Думати тільки про важливе, про те, що буде «за» межею, яку я переступлю. Не впускати дурниці в голову.

І звичайно, формувати правильний коло свого спілкування. Люди – це колосальний ресурс. Будь-який самий енергійний чоловік, оточений деструктивними людьми, рано чи пізно почне «здуватися», оскільки ми соціальні істоти і ассимилируемся з середовищем. Тому дуже важливо стежити за тим, з ким ви спілкуєтеся. Ми є поєднанням характерів і світоглядів приблизно п’яти-семи осіб, з якими найчастіше контактуємо. Ми переймаємо розумові і поведінкові звички інших людей. Тому потрібно оточувати себе енергійними, позитивними людьми, оптимістично дивляться на життя. Такі люди допоможуть вам встати, якщо ви спіткнетеся.

Питання ставила Галина Марко